Kayıtlar

Kasım, 2011 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

Cahillik.... cehalet....bu durumları kanıksamak...

Resim
Cahillik.... cehalet....bu durumları kanıksamak...Akşam üzeri Alem Fm'i dinliyordum. Mansur El Sabah Show programında sunucu bir olay anlattı ve onun üzerinden yorumlar devam etti.
Anlattığı mesele bayağı bir cahilliğimiz gözler önüne seriyordu bana göre. Kocaeli'nde bir Emlakçı, çevresindekilere;
---- Ben Peygamber soyundan geliyorum. Eğer evinizi benden alırsanız, öbür dünyada da toprak sahibi yaparım sizi.... vs....
Ve hatırı sayılır bir rakam elde etmiş bu şekilde. Cumhuriyet altınları toplamış....
Be kardeşim hiç mi dinimizin kitabını, Kuran-ı Kerim'imizi Türkçe okumuyorsunuz. nasıl sinir oldum anlatamam. Ne kadar kolay kanıyorlar bu konulara. gerçi suç Diyanette. Bir vaaz verse, duvarlarınızdan indirin, Kutsal kitabımızı Türkçe okuyun, okuyun ki Yüce Yaradanımızın bizden nasıl bir kul olmamız istediğini bir öğrenin, öbür dünyadan bu dünyadaki maddiyatınızla hiç bir şey satın alamayacağımızı öğrenin desene.
Yanlış anlaşılmasın elbette işin ehli kişilerden dinimizi d…

Od Yunus Emre / İskender Pala

Resim
Anlatım dili sade, eski Türkçe ile yazarak bizi sürüklemeyen, basit ama derin bir Yunus Emre anlatımı.
İçinde Hasan Sabbah, Taptuk Emre, Mevlana, Molla Kasım, Sitare, çocukları İbrahim ve İsmail.... bozkırlarda ki zorlu yaşam, savaş, ailesini kaybettikten sonraki serüveni.... Hacı Bektaş Veli, derviş yolunda ilerlerken hiç yüksünmeden yapmış olduğu odunculuk işi... Od-un dan sadece Od kelimesini alarak, gönüllerde, gönlünde ateş yakması....sabretmesi, oğlunu arayışı sonrası tevekkül etmesi...
Sevgilisi, eşi Sitaresi( parlayan yıldızı)nin Elif ismini bir anlatışı var, hiç o açıdan bakmamıştım.
Kitaptan alıntı: "Elif adı, ebcet hesabında "Bir" rakamıyla karşılanır. Büyüklerimiz der ki elif noktalardan, diğer harflar de eliften meydana çıkar. Bütün varlıklar Allah'tan, bütün harfler eliften... Her harf elifin yeni biçim almış halidir. "


Çok güzel, altı çizilen , düşündüren cümleler var....
En beğendiğim bir cümleyi de paylaşmak istiyorum:
  Herkese kendi reng…

Ailede 68 kişiyi kanserden kaybetmek.... ne acı....

Bugün Doktorum programında konuk olarak İstanbul Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Yavuz Dizdar ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Yasemin Bradley, konu olarak da su içmenin faydaları, kolan kanseri, vücudumuzdaki fazla yağların ne şekilde zararları oluyor vs.. gibi konuları işlediler.

Dr. Yasemin Hanım bir tarif verdi, özellikle kış aylarında daha az su içtiğimizden bu çay tarifini verdi..
1 tatlı kaşışı toz zencefil,
Yarım limon suyu
1 tatlı kaşığı bal( isteğe göre azaltabilirsiniz)
ve üzerine sıcak su ekleyip karıştırın ve gün içinde için diyerek tarifi verdi.

Ve telefon bağlantısında bir bayan aradı; ailesinde 68 kişiyi kanserden kaybetmiş ve şimdi çok fazla yemek yiyemediğini kendisinin de bu hastalıktan öleceğinden korkuyormuş. Çocuklarım var ve psikolojim bozuldu dedi.
Allah'ım ne kötü bir durum dedim. Düşünsenize ailenizde, genetik yapınızda kanser geni var ve ....siz bu gerçekle yaşıyorsunuz.
Tabiki karalar bağlamak doğru değil.  Bulunduğumuz duruma göre bes…

umutsuz ev kadınları dizisi :))

Resim
İzliyor musunuz bilmiyorum ama ben çook beğenerek izliyorum. bazı şeyler her ne kadar abartıda olsa bazı hayatlarda bu olaylar yokda değil. :)))
Ama komşuluk, bireyler, paylaşım, dedikodu, sorunlar vs.... hep hayatta olağan şeyler.
Ben en çok komşuluk, arkadaşlık kısımlarını seviyorum. Artık eskisi gibi gidip gelmeler, sabah kahvesi içmeler olmadığından, özlem duyduğum bir şey görünce hoşuma gidiyor....

İlk Yenilmez: Kaptan Amerika

Resim
İlk Yenilmez: Kaptan Amerika Bu hafta "Kaptan Amerika " filmi seyrettik. Öyle aman aman bir film değildi. Amerika kendini biraz fazla övmüş ama tarzı bu sanırım. Fantastik olarak iyiydi. Görüntü, aksiyon ve konu izletiyor filmi. İzlemediyseniz bir kerelik izlenecek bir film. İyi seyirler... :))
İlk Yenilmez: Kaptan Amerika Vizyon tarihi: 2 Eylül 2011

Yönetmen: Joe Johnston
Oyuncular: Chris Evans, Hayley Atwell, Sebastian Stan, devamı...

Orijinal adı: Captain America: The First Avenger
uzun metrajlı film ABD. Tür: Aksiyon , Macera , Bilimkurgu
Süre: 123 dk Yapım yılı: 2011
Dağıtımcı: UIP Türkiye
Özet: Marvel Comics tarafından yaratılan çizgi roman karakteri Kaptan Amerika, yani Steve Rogers, bu filmde Kaptan Amerika olarak bilinen süper askere dönüşeceği deneysel bir programa katılmaya gönüllü olduğu zamanlardaki Marvel Evreni’nin ilk günlerine dönüyor. Kaptan Amerika , kötü Red Skull’ın liderliğindeki HYDRA organizasyonuyla savaşmak için Bucky Barnes ve Peggy Carter’l…

-Goethe-

Resim
"Yaşamaya zaman ayırın, zira zaman bunun için yaratılmıştır…
Düşünmeye zaman ayırın, başarının bedeli budur…
Sevmeye zaman ayırın, güçlü olmanın kaynağı budur…
Etrafınıza bakmaya zaman ayırın, günler bencilliğinize yetmeyecek kadar kısadır…
Terbiyeli olmaya zaman ayırın, insan olabilmenin sembolü budur"…


-Goethe- .

Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.

Harika bir akşam geçirdim.....

Resim
Harika bir akşam geçirdim.....Nasıl güzel bir gündüüüü. Özlemişim grubumuzu. Gelmeyenler fazlaydı ama başka türlüde toplaşamıyorduk. Bizde kim gelirse buluşalım dedik ve toplandık, güldük, sohbet ettik, bol bol fotoğraf çekildik.... :))) Hepimizin ihtiyacı varmış böyle bir toplantıya. Eski, yeni dedikodularımızı  yaptık, ordan burdan sohbetler, kzı kıza muhabbetlerrrrr... :)))))) Gerçi içimizde Bahadır'ımız vardı  ama oda bize eşlik etme nezaketinde bulundu, :))))))) Canım arkadaşlarımmmmm sizi çook seviyorummmmm, :))

Evinizi paylaştığınız kedi hakkında karar vermek...

Resim
Kuzenim eşi ile birlikte evlerini 3 adet kediyle paylaşıyorlar. Aslında "evde kedi besleyelim" düşüncesi ile edinmediler. Hepsinin hikayesi ayrı, sonradanda bırakamadı.
Küçüklüğünden beri evlerinde hep bir kedileri, köpekleri vardı ve bize göre daha bir duyarlı oluyor tabi hayvanlara. Öyle bir şey ki, aldığı yeşilliklerden bir böcek çıksa çöpe atmak yada suyla yok etmektense toprağa bırakmayı tercih ediyor.
Yengemlerde bahçeli bir evde oturuyorlar fakat apartman komşuları kedileri bahçede dahil görmek istemediklerinden yengem 2 kedisini kızına bırakmak durumunda kaldı. Dişi olanı araba ezdi, :((((  erkek olansa bugün kısırlaştırıldı. Çünkü çiftleşmek istiyor fakat doğacak olan yavrulara kim bakacak, sokağa da bırakamayacağından kuzenim kısırlaştırmak durumunda kaldı ve bugün operasyon geçirdi Köfte'miz.
Konuştukta, aslında doğru mu bilmiyoruz yapılan. Sonuçta hayvan oldukları için bir çok kararı biz veriyoruz onlara... doğurganlığını bile engelliyoruz. Fak…

Teyzem Latife / M. Sadık ÖKE - Fatih BAYHAN

Resim
Teyzem Latife / M. Sadık ÖKE - Fatih BAYHAN H.sonu arkadaşımdan bu kitabı aldım. Sırada bekleyen kitapları geçecek sırada sanırım, emanet kitap olduğundan. :))))

İlk baskıdan alıntılar

“Teyzem Latife, Mustafa Kemal ile karşılıklı olarak birbirlerine verdikleri söz gereği hiç konuşmadı. Ancak o dönemde zaten bir kadının boşanmadan sonra konuşması ailemizde olmayan bir şeydi, ayrıca bu sözü de verdiği için hiçbir şekilde konuşmadı. Aile de, aslında onun vermiş olduğu bu sözü onurlandırarak bir vasiyet bildi, bu sebeple onlar da konuşmadı. Ancak Latife teyzemin Mustafa Kemal’i, evliliğini, kocasını korumak için vermiş olduğu sözü tutması o zaman için Paşa’yı korumuş olabilir ama bugün artık korumuyor. Çünkü o kadar çok yanlış fikir, yanlış bilgi var ki, bugün artık bazı şeyleri konuşmak lazım. Latife teyzemin hayatı gizli, saklı bir şey değil. Nereye gittiği, ne yaptığı belli fakat yorumlamalar o kadar yanlış ki, bunlar hakkında yanlış bilinenleri açıklamayı bir görev olar…

Mesnevi- Mevlana

Resim
Mesnevi- MevlanaBilmiyorum okudunuz mu Mesnevi'nin 6 cildini ama okunmalı hatta ara ara tekrar tekrar okunacak bir kitap, hazine; Mesnevi... Her bir cildi farklı bir konu. Mevlana nasıl Mevlana oldu, öncesi, sonrası, kul olmanın hükümleri... Allah sevgisi için, ona yaraşır kul olmak için yapılması gereken davranışlar...daha bir sürü şey. Okurken durup düşündüren, hiç böyle düşünmemiştim dedirten cümleler............. Elbette romanlar, öyküler okuyacağız. hatta yazar olarak Türk- yabancı ayırmadan ama öncelik kendi kültürümüz, kendi örfümüz, ananemize ait kitaplar, Ülkemizde yetişen, bizden olanları okumalıyız; okumalıyız ki bilmeliyiz, bilerek konuşmalı, davranmalıyız. Hep birileri bize anlatmamalı, kendimizde okumalıyız. Helede bu Mesneviyse kendimiz okumalıyız.... Bir parça sizinlede paylaşmak istedim. MESNEVİDEN CEVHER BEYİTLER
1 Hem hayvansın hem melek: Tâ be-ten hayvan be-câni ez-melek Tâ revî hem ber-zemin hem ber-felek 2/3814 Ey insan,ne tuhaf bir varlıksın sen. Zıtlıklar s…

Mardin Dibek Kahvesi... müthiş bir tat....

Resim
Mardin Dibek Kahvesi... müthiş bir tat....Ataması Mardin'e çıkan bir arkadaşımız bayram vesilei ile İstanbul'a geldi. Veeee kahveyi çok sevdiğimi bildiğinden Mardin'e özel Dibek Kahvesi getirmiş. Nasıl güzel bir kahve...
Yalnız bizim içtiğimiz Türk kahvesinden biraz farklı; örneğin telvesi yok, sanki süt ile yapılmış gibi bir görüntüsü var ve köpüğü de karamel tonlarında... lezzeti muhteşem.... hele benim gibi ilk içiyorsanız keyfi de başka oldu  :)))
Kesene bereket arkadaşım.
Resim
” Bildiklerini unut. ” diyor DOST. ” Gel al eline bir silgi, şu yeni başlayan güne bilgilerini silmekle başla. ” ” Zanlarını, yargılarını, önyargılarını ve dahi bütün genellemelerini koy bir çuvala ve hepten terk et. Gıybet etme sakın,… bil ki dedikodu denilen şey mıknatıs gibi kötü enerji çeker. Kimsenin aleyhine konuşma, uzaktan atıp tutma, insanları kem dille yargılama, bil ki yanılırsın.

Birini nekadar çok aşağılar yahut dışlarsan, onun durumuna düşme ihtimalin o kadar artar. Kainatın matemetiğidir. Bir koyar, bir alır insan. Bilmeden kendi hesabını dürer ” diyor DOST… ” Hiçbir konuda emin olma ” diyor DOST… ” Kendini ayrıcalıklı sayma. Konumuna ya da mevkine, ismine veya şöhretine güvenme. Şu hayatta tüm zahiri kisveler sabun köpüğünden ibarettir.

Nazlı nazlı yükselir köpük, derken pat diye sönüverir. Herzaman başkalarından öğrenmeye açık ol. En iyi bildiğin konularda bile köşeli düşünme, büyük konuşma. Cümlenin sonuna nokta değil, ünlem değil, virgül yahut üç nokt…
BEN OLMAYI SEÇTİM....!!! Susmayı öğrendim çok konuşanlardan... Alçak gönüllü olmanın erdemini tattım çok bilmişlere inat...Gerçekten bilenlerin az konuştuğuna şahit oldum sessizce... Her yaşananın sadece bir deneyim olduğunu kavradım...Değmeyenlere çok anlam
yüklemenin ruhuma verdiği zararı keşvettim... Kendim olmayı seçtim başkalarından alınmış parçalardan oluşmayı değil... kendi hayatlarını YÖNETEMEYENLERİN diğer hayatlara müdahelelerine güldüm sadece... Kokuşmuş zihniyetlerin yalan gülümsemelerin içinde yer almaktansa uzaktan onlara seyirci kalıp İNSANLIĞIMI korumayı öğrendim.. Varlığımı hakedenleri hayatıma dahil etmeyi' haketmeyenlere HOŞÇAKAL demeyi Bu uzun yolda yalnız yürümeyi öğrendim...!!!

Yeni Çıkan Kitaplar.... :))

Resim
Yeni Çıkan Kitaplar.... :))


Gizli Anların Yolcusu   :  Uzun zamandır çıkmadığı yollarda kaybolanların hikâyesi...

Ayşe Kulin yeni romanında aşkın değiştirdiği ve bir daha hiç aynı olmayacak hayatları anlatıyor...

Çağdaş edebiyatımızın en sevilen yazarlarından Ayşe Kulin, Gizli Anların Yolcusu ile bir kez daha okurlarını şaşırtıcı gerçeklerle yüzleşmeye zorluyor. Bu kitap yerleşik ve düzenli hayatlarımızın nasıl da pamuk ipliğine bağlı olduğunu, bir anda yıkılıp gidebileceğini gösteriyor bize... Acı bir kaza... Bir anda ağızdan kaçan bir söz... Ansızın yayınevine gelen bir dosya... Birbirine dolanmış eşarplar... Bütün bunlar, aykırı bir aşkın başını ve sonunu belirlemeye yeter mi?

Gizli Anların Yolcusu, pek çoğumuzun anlamakta zorlandığı, yargılamakta ısrar ettiği bir aşkın romanı. Ayşe Kulin her zamanki ustalığıyla yaklaşmaya korkulan bir konunun üstüne giderek tabuları yıkmayı deniyor.

Bu romanda sadece aşkı değil, toplumun zorladığı hayatları, harcanmış çocuklukları, kendi …