8.4.12

Madame Sousatzka Filmi...

Filmin Özeti

Ünlü bir piyano öğretmeni olan Madam Sousatzka ve egzantrik dostları Londra'nın eski mahallelerinden birinde, artık yıkılmasına kesin gözüyle bakılan bir binada yaşarlar. Dünyaya ve değişime kapalı Rus asıllı Madam Sousatzka, kendi rafine yaşam standardını sürdürmekte kararlıdır. Yalnızca en yetenekli gençlere ders vermeyi kabul eden bu sert ve kuralcı kadın, öğrencilerini müziğin yanı sıra yaşam sanatında da eğitir. Ona göre yetenekli bir gencin en büyük hatası kendini her alanda yetiştirmeden konsere çıkmasıdır. Madam Sousatzka'nın eğitim vermeyi kabul ettiği en yeni öğrencisi 15 yaşındaki genç Hintli göçmen Manek'dir. Baskıcı annesi ve katı öğretmeni arasında sıkışıp kalan Manek, ünlü bir piyanist olma düşünü gerçekleştirmeyi aklına koymuştur. Ancak izleyeceği yol çok çetin ve zahmetlidir.Madam Sousatzka rolündeki Shirley MacLaine'e Venedik Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Aslan kazandıran film, Oscar ödüllü usta yönetmen John Schlesinger imzasını taşıyor.


 Dvd'si izlenecekler arasında bekliyordu. Bugün film keyfi yapayım dedim ve koydum filmi başladım izlemeye. Film iyiydi bence de ödülü haketmiş. Özellikle ana karakter olan Madame Sousatzka rolü. Disiplin, çalışmak, gözlem, eğitim, kültür ne kadar önemli şeyler. Filmde de güzel anlatılmış. Fazla karakter yok ve daha akılda kalıcı yapıyor ana karakterleri. Sonu biraz eksik bitmiş... İzleyin derim....


4 yorum:

 1. Izleyecek guzel, kaliteli film bulmakta zorlanıyorum artık, bunu listeme ekleyeyim, tesekkurler:)

  YanıtlaSil
 2. Eğer bir de klasik müzik seviyorsanız daha keyifli oluyor bu film...
  Keyifli izlemeler.

  YanıtlaSil
 3. Gülşah'cığım en sevdiğim film/roman türlerinden, mutlaka izlemeliyim ben de, sağol tanıttığın için, böyle bir filmi izlerken insan hiç sıkılmaz diye düşünüyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem de hiç sıkılmıyorsun Müjde Ablacım. Eger bir de klasik müzik seviyorsan daha bir keyifli izliyorsun filmi.

   Sil