1.11.12

Günaydın... :)))

Günaydınnnnnnn, herkese keyifli günler. Biz yine güne erken başladık. Saat 07:30 da kaltık. .) Güne erken başlamak iyi geliyor bize. 
Dün "Kelile Ve Dimne " kitabına başlamıştım. Sabah itibari ile bitti. Çoook beğendim kitabı. Özellikle konuları birbirine bağlamış olması da güzeldi. Fabl olarak yazılmış hele de dönemini düşünürsek çok iyi bir kitaptı. Tavsiye ederim. :)
Yeni kitaba başladım, öğlen gibi karşıya arkadaşa geçicem, metrobüste bana arkadaşlık edecek olan kitabım; "Karşı Kıyının Işıkları / Fatma Gürel" . 
Birde daha önceki yazılarından birinde Lale Abla bahsetmişti, izleyici kitlesinden. Bende bir bakayım dedim ve bir çok ülkeden izleyici çıktı. Acaba bu istatiksel kitle butonu doğtu mu? Çünkü öyle yerler var ki oaralardan izlenmek enteresan; Bakınız aşağıda.... Ve dediği gibi keşke oralardan izleyenler bir ses verse, merhaba dese bizde bilsek... :)))
Haydin bana müsade, biraz yeni kitabıma bakıcam, sonra hazırlanıcam yollara düşücem biraz uzakta evi :))
İyi günler.
GirişSayfa görüntüleme
Türkiye
564
Fransa
58
Amerika Birleşik Devletleri
35
Almanya
17
İsrail
9
Rusya
8
Irak
3
Polonya
3
Birleşik Arap Emirlikleri
2
Avustralya


Vikipedi'den alıntıdır.

Beydeba, M.Ö. I. yüzyıl fabl yazarı.

Hayatı

Beydeba’nın hayatı hakkında yeterli bilgi mevcut değildir. Gerçek ismi ve ırkı hakkında birçok farklı görüş ortaya atılmış olsa da, tarihçilerin çoğu, adı Ketku olan bir hint alimi olduğu kanısındadır.[kaynak belirtilmeli] Şam’da doğup, sonraları Çin’e göç ettiği çok rivayet edilir. Vefat yeri ve tarihi üzerine hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Fabl türünün en önemli eserlerinden biri olan Kelile Dimne'yi Depşelem isimli bir Çin Hükümdarı döneminde kaleme almış ve eserini hükümdara sunmuştur. Eserde bulunan hikayelerde siyaset, erdem ve eğitim gibi birçok farklı konu işlenmiştir. Bu eser zalimliği ile tanınan Hükümdar Depşelem’e dolaylı bir nasihat niteliğindedir diyebiliriz. Eser, adını ilk bölümündeki hikayelerin kahramanı olan iki çakaldan almıştır; “doğruluğu ve dürüstlüğü” simgeleyen "Dinme" ile “yanlışlığı ve yalanı” simgeleyen "Kelile". Beydeba, hiç kuşkusuz, Çin edebiyatında eşsiz bir yere ve öneme sahiptir. Eserlerinden biri de "Bülbül ile Bağcı"'dır.
Bir görüşe göre
M.Ö. 1. yüzyıl civarında yaşadığı düşünülen Beydeba'nın el yazmalarına göre Sarp'ın zamanında yaşamıştır. Büyük İskender, muazzam ordusuyla Çin'e ilerlerken geçtiği yerleri de fethediyordu. O zamanın Hint hükümdarı Fur onurlu biriydi ve ülkesini ne pahasına olursa olsun savunmaya kararlıydı ancak İskender'in kıvrak zekâsıyla baş edememiş ve yenilmişti.
İskender Hindistan'ı topraklarına katıp şehrin başına, güvendiği birini vali atadıktan sonra yoluna devam etti. İskender gittikten bir süre sonra Hintliler ayaklandılar ve İskender'in atadığı valinin yerine Fur'un oğlu Debşelimi hükümdar yaptılar. Ancak Debşelim hükümdar olduktan sonra halkına zulüm etmeye başladı. Zamanın ünlü bilgini Beydeba, Debşelim'in huzuruna çıktı ve ona yanlış yaptığını söyledi. Debşelim, önce Beydeba'ya çok kızdı. Ama daha sonra haklı olduğunu anlayınca yumuşadı.
Diğer bir görüşe göre
Beydeba, MÖ 1. yüzyılda yaşamış olan ünlü Çin yazarıdır.[kaynak belirtilmeli] Mehmet Küşteri adlı bir Türk yazarının Şeceret-ül-Beşer adlı eserinde belirttiğine göre Beydeba, M.S.81 yılında doğmuştur; musikinin mucididir. Nasihat-El-Külliye adında bir eseri Arapça'ya çevrilmiştir.

Kişiliği

Beydeba, döneminin sayılı bilginlerinden biriydi. Kıvrak zekasıyla her işin üstesinden gelen, imkânsız denen ve akıl ermeyen olayları bile çözen bir Hint düşünürüdür. M.Ö. 1. yüzyıl civarında yaşadığı tahmin edilmektedir.

6 yorum:

 1. Merhaba.
  Biraz uğraştırdı ama umarım merakını giderir. :)

  Şöyle ki;

  (cevap,ghorky adlı kişinin yorumunda saklı)

  http://lucarelli-breitner.blogspot.com/2011/01/mozambikli-arkadas-parmak-kaldrsn.html

  YanıtlaSil
 2. Gülşah merhaba, Vikitaptan, Arap Emirlikleri'nden iki tık sanırım bana ait. Sevgilerle iyi kitap okumalar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Evin Kedisi. Öncelikle ne güzel bir nick. Ve sayfama hoşgeldin. :)))
   Benden de size sevgiler ve teşekkürler.
   İyi haftasonları.

   Sil
 3. Bugün göreceginiz Fransa tiki da bana ait, Lalenin Bahcesi üzerinden ulastim:)
  Paris`ten sevgiler ve güzel yazilariniz icin tesekkürler! Deniz

  YanıtlaSil