19.3.13

Zoe'nin Öyküsü / John Scalzi

Zoe'nin Öyküsü

Yazar:John Scalzi
Çevirmen:Cihan Karamancı
Yazarın dörtlediği kitabın sonuncusu. Bu kitap ile diğer kitaplarda adı sık sık geçen Zoe'ye dair birçok bilgi var. Bir solukta okudum. Ve okurken aklımdan bir sürü şey geçti. Her ne kadar kitap fantastik, bilim kurgu tarzında olsa da kitapta yer alan şeylerin çok da ütopik olamayacağını düşünüyorum. Çünkü geçtiğimiz günler de HaberTürk kanalında yayınlanan Öteki Gündem programında Mars ve benzeri gezegenlerle ilgili konuştular ve yaşam alanı kurulabilecek gezegen arayışı olduğu belirtildi. Ve Amerika'nın bu işle ilgisinin yoğun olduğunu biliyoruz. Nedeni basit, kendi bayrağını dikmek istiyordur diye düşünüyorum.
İlerde biz belki göremeyiz ama çocuklarımız veya torunlarımız [ bide böyle der dimi büyüklerimiz kendimi yaşlı biri olarak hissettim ama gencim. ( :  ] başka gezegenlerde koloni halinde yaşarlar yada akrabaları ziyarete giderler.
Kitabın konusunu dağıtmayayım, serinin son kitabını beğendim işin özeti.
Keyifli okumalar.


Arka Kapak

Bu tanıdık bir öykü, ama henüz her şeyi bilmiyorsunuz…

Amerikalı Bilimkurgu ve Fantezi Yazarları Derneği'nin başkanlığını yürüten John Scalzi, Zoe'nin Öyküsü'nde Son Koloni romanındaki olaylara on yedi yaşındaki cesur kahramanı Zoë'nin açısından yaklaşıyor. Jane Sagan ve John Perry yeni koloni Roanoke'nin kuruluşuna yardım etmek üzere görevlendirilir. Bu sırada Zoë, yeni tanıştığı erkek arkadaşı Enzo ile giderek yakınlaşmaktadır. Obin ırkından iki yaratık da hep Zoë'nin yanındadır ve amaçları Zoë'yi korumaktır. Şimdi Zoë ve arkadaşlarının karşısında kurtadamları hatırlatan korkunç yaratıklar ve akla gelmeyecek tehlikeler vardır.

Scalzi, En İyi Roman dalında Hugo Ödülü'ne aday gösterilen bu kitabıyla bizi tekrar Yaşlı Adamın Savaşı evrenine davet ediyor.

"Scalzi'ye kişilik ve ahlak hakkında sorular sorarken aynı zamanda yüksek tempolu, eğlenceli bir macera öyküsü anlatması için olanak sunan şık bir senaryo."
Guardıan

"John Scalzi'nin Heinlein'a, Haldeman'a ve Pohl'a olan borcu açıkça ortada ve bu durum okuyucuyu mutlu ediyor.
Eski moda bir gelecek ve büyük bir eğlence."
Daıly Telegraph

Sayfa Sayısı: 336
Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

1 yorum:

  1. Yazın her zaman olduğu gibi hoş olmuş :) Kitapları seninle okumak çok güzel ayrıca... SevGilerLe

    YanıtlaSil