27.1.14

Bir Kitap, Bir Film, Gebelik de son günler...

Veeeee 35.haftaya başladık kızımızla. Öyle hareketli öyle hareketli ki anlatamam. Artık birçok şeye bilinçli tepki veriyor/muş. 
Geçen hafta kontrolümüz vardı. Herşey yolundayımış. Kilo da almış kızım. Şubat'ın ikinci haftası belli olacak doğum zamanım. Çok heyecanlıyım. Ve hep dua ediyorum inşallah normal doğum yaparım diye. Çünkü tek isteğim normal doğum. 
Hergün yürüyüş yapıyoruz eşimle. Hatta abartıyoruz yürüyüşü, eve döndüğümüzde bir bakıyoruz 3-4 saat yürümüşüz. Muhakkak bi Kadıköy yapıyoruz. :) 
Bu hafta aşırı mide yanmalarım başladı. Onun dışında hareketlerim de tek kısıt "çoraplarımı giyemiyorum" çünkü göbüşüm büyüdü ve eğildiğimde midem bulanıyor ve hemen tekme yiyorum kızımdan. :)
Gece uykularım düzenli hatta en kaliteli uykumu gebeyken uyuyorum diyebilirim. Akşam belli bir saatten sonra sıvı almıyorum ki gece sık sık tuvalete kalkmayayım. :) Fikslediğimiz saat sabah 5 gibi bir tuvalet olayımız oluyor onun dışında rahatım. 
Önümüzde ki hafta hastane çantamızı da hazırladık mı geriye bir tek bebğimizin zamanında aramıza katılması kalıyor. 
Bu arada eşim bu haftasonu "babalık eğitimi"ne gitti hastanenin. Bir çok şeyi anlatıyorlar bu eğitimde. Hemde akıllarına takılan soruları sorabiliyorlar uzman doktorlara.
Yazılarımı okuyanlarınız arasında gebe olanlarınız var ise hastanenin ücretsiz hem annelik hem babalık eğitimlerinden faydalanabiliyorsunuz. Hemde o hastane de doğum yapmayacak olsanız bile. 
Central Hospital Kozyatağı / Hastanenin site adresi için TIK TIK  

 Böyle işte sona doğru geliyoruz.... Artık bekleyişteyiz. 
 Dün akşam ki filmimiz "Aşkın Müziği" filmi idi.  Bir döneme; 50 ve 60'lı yıllara damgasını vurmuş, önce Blues ardından Rock n Roll, Country müziğin de çıkışına vesile olan müzk şirketinin sahibinin ve diğer dönemin sanatçılarının biyografisini anlatan güzel bir filmdi. Gerçekten de Allah zencilere gırtlak vermiş. Yaşadıkları zorlukların dışında. Çok üzülüyorum onların yaşadıklarına......
Peki kim bu ünlüler derseniz; filmin özetinden...

Leonard Chess’in yükşelişinin hikayesini ve Muddy Waters (Jeffrey Wright), Little Walter (Columbus Short), Chuck Berry (Mos Def), Willie Dixon (Cedric The Entertainer) ve muhteşem Etta James (Beyoncé Knowles) gibi firmasına kattığı unutulmaz şöhretlerin hayatlarını anlatıyor…
Yazar ile tanışmam kendisinin "Unutmak" kitabı ile olmuştu. Anladım ki yanlış seçimmiş. Zaten Unutmak kitabı nehir söyleşiydi.
Bu kitabı arkadaşım hediye etmişti ve iyi ki etmiş. Yazarın cümlelerine, hayata bakışını, olayları kurgulamasını çok sevdim.
Kitaptaki isimler de beni etkiledi. Özellikle baş kahramanımız Ulya'nın duruşu, kadın olarak verdiği mücadele çok iyiydi.

Kitapta ki anlatılan hikayenin aralığı çok kısa ama hem geçmişte yaşananlar, hem şimdiki zamanda yaşananlar ömre bedel.
Taş ve Ten; bir aşkın özellikle  gecikmiş aşkın bir sıçrama anıdır. İki insanın ölümcül acılar, düş yıkımları ve korkularla yazılmış kişisel tarihlerini ve yüreklerini birbirlerine açarken kaybetmeye yaktıkları ağıttır. Bölüşerek suskunluğu aşma duygusu, arzuların ve ruhun dünyasına özgürleştirici bir yolculuktur. 

Okumadıysanız okuyun derim.

Sürükleyici yeni bir kitaba başladım; Bir Kaçırılma Öyküsü/ Marquez'i.
Gerçek bir kaçırılma öyküsünü anlatan bir kitap. Elimden hiç  bırakmak istemiyorum..... 

Böyle işte bizde durumlar....
Herkese sağlıklı iyi haftalar. :)

18 yorum:

 1. Gülşah Allah sağlıklı bir doğum versin. Nasıl heyecanlısındır kimbilir sadece sen değil tabi :eşinde. Güzel bir duygu anne olmak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aminnnn Aslım.
   Sorma heyecanımızı, zaman daraldıkça daha bir heyecan ve merak sarıyor.
   İyi akşamlar :)

   Sil
 2. hayırlı doğumun olsun diliyorum Gülşahcım..sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 3. Son günler de geçmek bilmez.Hayırlısıyla kavuşursunuz birbirinize inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallahhhhhhhhhhhhhhhhhh.
   Sevgilerimle, iyi haftalar.

   Sil
 4. Bebiş sağlıklı doğsun inşallah

  YanıtlaSil
 5. Sevgili Gülşah'ım dünyanın en büyük şansı bir evlat sahibi olmaktır. Ben buna inanıyorum ve sen adım adım yaklaşıyorsun miniği kucağına almaya. Allahtan hayırlı doğumlar diliyorum. canım benim. sevgiyle sarıldım sana. Eşine de sevgiler canım benim..Onuda yeni telaşında kutlarım şimdiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vuslat Abla inşallah bende bu duyguyu yaşayacağım. Ve aminnn.
   Eşimde selamlarını iletiyor.
   Sevgiyle öpüyorum seni. :)

   Sil
 6. Maşallah 41 kere Rabbim inşallah sağlıkla kucağınıza almak nasip etsin :) Bebiş de huzurunuza huzur mutluluğunuza mutluluk katsın inşallah. bu arada sanatsal aktivitelere de tam gaz devam etmek ayrıca maşallah dedirtti :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aminnnnnnn sağol Donkişot.
   Rahat bir hamilelik geçirince kısıtlama da olmuyor :)
   Sevgilerimle. :)

   Sil
 7. çok şanslısınız bence,bir evladınız olacak,inşallah o doğarken çektiğiniz sancıyı,doğum anındaki zorluğu fazla hissettirmez size Rabbim...
  Film önerinizi izlenilecekler listeme aldım,tam benlik sanırım :)

  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aminnnnn Minik, inşallah dualarımız kabul olur.
   Şimdiden iyi seyirler.
   Sevgilerimle. :)

   Sil
 8. Ben oğlumu 35. hafta sonunda doğurmak zorunda kaldım. Dikkat et kendine ne olur?
  Taş ve Ten'i yıllar önce okumş ve çok sevmiştim.
  Sevgiler canım, güzel haberlerini de bekliyoruz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Etmeye çalışıyorum Özlem'cim, tabi biraz da tecrübesiz olunca; ne kadar çok yürürsem doğumum o kadar kolay olur diyerek uzun yürüyüşler yaptım. Birde yorulmayınca daha bir gezer oldum.
   İnşallah iyi haberlerimi de yazıcam.
   Öptüm sevgiler.

   Sil
 9. Gülşah iyimisin? dikkat et kendine olurmu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol Aslı iyiyim. Ne zamandır aklımda yazmak bloğa ama fırsatım olamadı.
   Hala bekleyişteyiz :)
   Ederim sağol sende öyle. Sana da evde iyi dinlenmeler.
   Sevgiyle öpüyorum.

   Sil