11.9.15

Gündem, Biten Kitap....Biz....

Gündem....
İçler acısı gündem.... Doğuda akşamları sokağa çıkma yasağı........ 
Yaşım gereği ne sıkıyönetime, ne sokağa çıkma yasağı günlerine denk geldim.... kişilere, topluma, gruplara neler yaşatır bilmiyorum. Ama anlamak için illaki yaşamam gerekmiyor diye düşünüyorum...
Ne zordur kim bilir oralar da doğuda yaşam..... Allah hepimizin Yar ve Yardımcısı olsun.... Biz bu haftayı biraz tatlı yoğunlukla bitirdik. Pazar günü çok sevdiğim/iz, canımız Mehmet Eren'in 2 yaş doğum gününe gittik. Zaman ne çabuk geçiyor, inanamıyorum. Bizim kız bile 1,5 yaşında oldu artık....
Herşeyi o kadar bilinçli ki artık, ne desek anlıyor ve cevap veriyor. İstemediği bir şey olursa çok net tavrını koyuyor. :)
 Yandaki fotoğraf geçen seneden. Şimdi kocaman delikankı oldu bizim oğlan ;))))
Hele hele bizim kıza bakın nasıl da küçükmüş anammmmm. :)))))
Buda doğum gününden ufak bir kare. Mumları üfledi bitanemiz. İnşallah hayatta hep ondan yana olur. Elbette hep başarı olmayacak, düşecek kalkacak ama ayağa kalkmayı, devam etmeyi hep bilsin inşallah. Sağlıklı ömrü olsun Mehmet Eren'im. :)
Seni çok seviyoruz tatlımmmm. :)


 Tabi bu doğum gününden sonra akşamına da hafta içi doğum yapacak olan arkadaşımızın moral yemeğine gittik. Çarşamba günü oda Yağız bebeği kucağına sağlıkla aldı.
Fark ettiniz mi bilmem kızımın arkadaşları hep erkek olacak. :))))


Bugün de Toprak Cem ve Sevdoş ziyaretimiz var. Eeee özleştik tabi canlarımla,... Hop haftayı bitirdik işte ::))))))

Rabbim ülkemize savaş vermesin, huzur ve uyum versin......
Hayırlı Cumalar blog.


Bu hafta Yaşar Kemal'in "Hüyükteki Nar Ağacı"  kitabını bitirdim.
Yine Yaşar Kemal kısa ama öz olarak sanayileşmeyi, tarımın nasıl bittiğini. çiftçinin açlığını, aş, iş arayışını, traktör karşısında verdiği mücadeleyi, şivesini öyle güzel anlatmış, yazıya dökmüş ki...
Fazla söze ne hacet, boşuna Yaşar Kemal olmamış....

Kitap hakkında;

Yaşar Kemal'in "doğa-insan ilişkilerini en iyi anlamda verdiğim yapıtlarımdan biri" dediği Hüyükteki Nar Ağacı, traktörün tarıma girmesiyle birlikte işsiz kalan yarıcılar ve mevsimlik işçilerin dramını konu alıyor. Kapitalizmin Çukurova'ya düşen büyük gölgesi, her satırla görünür kılıyor.
"İşte bu romanı ve Yaşar Kemal'in pek çok yapıtını güçlü kılan şey şu 'doğa-insan ilişkisi' sözlerinde saklanıyor. Çünkü Yaşar Kemal bu ilişkiye insanın en temel, en eski, dil yaratma yetisiyle özdeş bir niteliğiyle yaklaşıyor. Mitos yaratmak..."
- Güven Turan-
"Hüyükteki Nar Ağacı adlı romandaki tüm unsurların büyüleyici olması dışında Yaşar Kemal bu romanında kainatın dışından kelimeleri ve Anadolu'da gizlenmiş mikrokosmos hayatlar ve hayaller ile epik yazarların kosmosunu yaratmayı başarmış."
- Frankfurter Allgemeine ZeitungSayfa Sayısı: 102

Baskı Yılı: 2015


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları

2 yorum:

 1. mehmet erene hayırlı bir ömür diliyorum
  bu arada yaşar kemalinbu kitabı süperdi sende güzel yorumlamışsın
  bende okuduktan sonra çok başka bir tat bırakmıştı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aminnnnn sağolasın hayatım Kitap. :)
   Yaşar Kemal'in dil'i , yazımını naçizane yorumlamaya çalıştım.
   Okunması gereken hele de günümüzde bile geçerliliğini koruyan bir roman olduğundan kesinlikle okunması gereken bir kitap.
   Keyifli haftalar, sevgiler.

   Sil